New Delegates of the Rector Major

Throughout this week the Delegates at GC27 are voting on members for the General Council.

Fr Fabio Attard re-elected as Councillor for Youth Ministry

The 27th General Chapter has confirmed Fr Fabio Attard for a second term as Councillor for Youth Ministry. To the formal question put to him by the Rector Major, Fr Attard said: ” We are all in the hands of Mary, so, I accept!”

GC27-Fabio AttardDon Attard was born on the 23rd of March 1959 in Gozo and was professed as a Salesian on the 8th of September 1980 in Dublin where he made his novitiate. He received the diaconate on the 11th of July 1986 and priesthood on the 4th of July the following year, in Rome.

Rector in Sliema, Malta, of “St Alphonsus” first, and then of “St Patrick”, he received his degree in Moral Theology at the “Alphonsianum” in Rome.

He was the Rector of the Institute of Pastoral Formation, which he founded in 2005 in the Archdiocese of Malta; he participated in the 26th General Chapter as delegate of the Province of Ireland-Malta and was elected Councillor for Youth Ministry.

 

Fr Ivo Coelho, new Councillor for Formation

Ivo Coelho - GC27Fr Ivo Coelho has been elected by the 27th General Chapter as new Councillor General for Formation. Fr Coelho is Rector of the Salesian Theological Centre at Ratisbonne in Jerusalem. He is not a member of the present Chapter.

When the voting ended Fr Coelho had received a large majority. The Rector Major immediately contacted him by telephone to ask if he accepted the result of the election. Fr Coelho responded positively and the Chapter members, who had been following the phone call, applauded. Fr Coelho said, “I accept the will of the Chapter and see here the will of God for me and for the Congregation. I hope to do my best, with God’s grace and your help, and that of Don Bosco and Mary Help of Christians.”

Nicholas Ivo Coelho was born on 15 October 1958 in Mumbai, India. He entered the Salesian novitiate of Yercaud in 1976, made his first profession on 24 May 1977 in the same city, and his perpetual profession exactly 7 years later in Mumbai. He was ordained priest on 27 December 1987 at Panjim.

He studied philosophy at the Pontifical University Jnana- Deepa Vidyapeeth  of Pune and Theology at the Kristu Jyoti College in Bangalore.  In 1994 he obtained a doctorate in philosophy at the Gregorian University in Rome with a thesis on the thought of the Canadian theologian, Bernard Lonergan. His doctoral thesis was entitled: “The development of the notion of universal point of view in the thought of Bernard Lonergan: from Insight to Method in Theology.”

That same year he was appointed Rector of the student community of Nashik, a role he filled until 2001 and then again from 2008 to 2011. He served as Provincial of India – Mumbai in the intervening years.

In 2007 and 2008 he was part of the Pre-Chapter Commission for the 26th General Chapter in which he participated and acted as moderator. In 2011 he took up the appointment as Rector of the Salesian Theological Centre in Jerusalem.

Fr Coelho succeeds Fr  Francis Cereda, who was elected yesterday as Vicar of the Rector Major.

Fr Filiberto González Confirmed as Councillor for Social Communication

CG27-Filiberto GonzalezThe 27th General Chapter has confirmed Fr Filiberto González as Councillor for Social Communication. “In the name of God, I accept. My life is for young people, for you and for your service,” said Fr González in response to the Rector Major, Fr Fernandez Artime.

Don Filiberto, a mexican, was born at Milpillas, an area belonging to the commune of Tepatitlán, in the State of Jalisco on the  22nd of August 1954. He made his novitiate at Chulavista and took his first vows at Guadalajara on the 1st of October 1974 and his perpetual vows on the 28th of September 1980. He became deacon on the 13th of November 1981 and was ordained priest on the 11th of December 1982.

He has taken on different responsibilities, among which were Novice Master in his Province from 1985 till 1987 and, from 1987 till 1992 did pastoral work at the Cristobal Colón Institute in the city of Zamora. From 1990-1992 he attended the Institute for Social Communications (ISCOS) at the Salesian Pontifical University, receiving his degree in Social Communications.

Returning to his Province he was in charge of formation of the Postnovitiate at Huipulco until 1993 when he became Delegate for Youth Pastoral till 2001. Subsequently, until 2004 he was Novice Master then became Rector of the Postnovitiate of Mexico-Guadalajara at Huipulco in Mexico. In 2006 he was appointed Provincial of the Salesians of Mexico- Guadalajara. He participated in the 26th General Chapter when he was elected as Councillor for Social Communication.

He was also a member of the Technical Commission for the 27th General Chapter.

Fr Guillermo Basañes elected as Councillor for the Missions

CG27 - Don Guillermo BasañesThe 27th General Chapter has entrusted to Fr Guillermo Basañes, former Regional Councillor for Africa-Madagascar, the position of Councillor for the Missions . “With this team and this manager, I could not say no. I accept,” was the formula employed by Fr Basañes to communicate his willingness to accept the office.

Born on 19 October 1965 in Washington, USA, Fr Basañes made ​​his novitiate in La Plata, Argentina, his first profession on 31 January 1986 and his perpetual profession on 24 November 1991 in Buenos Aires.

He went to  Angola for practical training and did his theological studies in Lubumbashi. He was ordained deacon in August 1994 and became a priest on 12 August 1995.

He was a member of the pre-chapter commission for GC26 and at that chapter he was elected as Councillor for the Africa-Madagascar Region.

In 2009 he was appointed Member of the Second Special Assembly for Africa of the Synod of Bishops, on the theme “The Church in Africa at the service of reconciliation, justice and peace.”

As Councillor for the Missions, Fr Basañes succeeds Fr Václav Klement.

Bro. Jean Paul Muller confirmed as Economer General

CG27 - Sig. Jean Paul MullerThe 27th General Chapter has confirmed Bro. Jean Paul Muller as Economer General of the Salesian Congregation.

When the Rector Major asked him if he accepted the result of the election, Bro. Jean Paul replied: “First of all, thank you for your trust and thank you to the team that has been chosen. I will be asking for their help in the task. As Fr Guillermo said, I am glad to be a part of this team with the Rector Major and the others that have been chosen. Thank you. I accept.”

Jean Paul Muller was born on 13 October 1957 in Grevenmacher, Luxembourg . He entered the novitiate of Jünkerath on 16 August 1978, made his first profession as a Salesian on 15 August of the following year and his perpetual profession on 15 August 1984.

He was a member of the House Council in the communities of Helenenberg (1995-2000) and Bonn (2005-2011), Provincial Councillor from 1990 to 2011 – first in Northern Germany and then in the Province of Germany – and he was Delegate for the Missions from 2003 to 2012.

In 2004 he was elected a member of the Equipo de Dirección del Consejo de Misiones Católico Alemán.  From 2005 to October 2012 he was Director of the Salesian Mission Office in Bonn and he is also President of the Confederation of educational psychologists in Berlin.

On 27 January 2011, after consultation with the members of the General Council, the then Rector Major, Fr Pascual Chávez, appointed him Economer General of the Congregation.

He participated in the 23rd, 24th and 26th General Chapters and was a member of the pre-chapter Commission of GC27.